Sen to podstawowa potrzeba naszego organizmu tak jak oddychanie czy jedzenie.
Dobry sen pozwala organizmowi na regenerację, wspiera odporność i redukuje stres – niewyspani jesteśmy bardziej na niego podatni, nerwowi i często rozkojarzeni.
Badacze rekomendują aby długości naszego snu wynosiła od 7 do 8 godzin na dobę. Co ciekawe sen znacząco wpływa też na utrzymanie prawidłowej masy ciała.
Wykazano w przeprowadzonych badaniach, iż osoby śpiące mniej niż 6,5 godziny w ciągu doby, mogą zjadać dodatkowo około 500 kcal w ciągu dnia. Osoby śpiące dłużej mają niższe wskaźniki masy ciała (BMI) niż te, które śpią mniej. Niewyspanie ma też swoje odbicie w poziomie hormonów w organizmie – u osób, które regularnie śpią za krótko wzrasta poziom hormonu apetytu – greliny stąd osoby niewyspane są narażone na gromadzenie nadprogramowych kilogramów.
Najczęściej popełniane błędy wpływające na jakość snu:
➭Alkohol: O ile alkohol może pomóc zasnąć (czasem nawet zbyt szybko), to bardzo mocno spada jakość snu danej nocy – zaburzając nocny rytm. Oznacza to, że kolejnego dnia obudzimy się nie tylko na kacu (jeśli wypiliśmy za dużo) lecz także mniej wyspani.
➭Telewizja: Na pewno słyszeliście o emisji światła niebieskiego, które sprawia, że nasz mózg pozostaje wybudzony. Poza tym często same programy (informacje, polityka, filmy akcji czy horrory), które oglądamy wieczorem powodują stres i problemy z zaśnięciem.
➭Telefon: Tak samo jak z telewizją – telefon to źródło nieskończonej ilości informacji, które dostarczając przed snem pobudzają nasz mózg. Zadbaj więc o to by na minimum godzinę przed snem odłożyć już telefon i przygotować się do snu. Warto też zrezygnować z opcji drzemki w telefonie i wstać od razu gdy zadzwoni budzik – jeśli zaśniemy, nasz sen będzie bardzo niskiej jakości i spowoduje to, że będziemy dużo trudniej zaczynać dzień.
Jak poprawić jakość snu:
– Zjadamy kolację na 2-3 godziny przed snem aby uniknąć uczucia przepełnienia lub głodu po położeniu się do łóżka.
– Unikamy picia kawy i innych pobudzających napojów przed snem.
– Dbamy o komfort snu poprzez wywietrzenie sypialni, ograniczenie emisji niebieskiego światła, wyłączamy niepotrzebnie świecące światełka, wynosimy głośno tykający zegar itp.
– W razie potrzeby sięgamy wieczorem po uspokajające i wyciszające zioła: melisa, rumianek, kwiat lipy.
– Dbamy o dietę
– MAGNEZ i TRYPTOFAN.
Syntezę melatoniny regulującą rytm okołodobowy wspiera tryptofan – aminokwas, który znajdziecie między innymi w takich produktach jak jaja, spirulina, banany, sezam, drób np. indyk , łosoś, płatki owsiane, wiśnie, kukurydza, wołowina, pestki dyni.
Składnikiem mineralnym istotnym dla snu jest magnez, którego niedobór może prowadzić do problemów z zasypianiem. W magnez bogate są między innymi pełnoziarniste produkty zbożowe, pestki, nasiona, orzechy, rośliny strączkowe, migdały więc zadbajmy o ich obecność w diecie.